Když zuří válka, dělá se byznys horko těžko. Tomáš Baťa si byl dopředu vědom expanzivních choutek nacistické třetí říše a díky své duchaplnosti mohl brzy otevřít první továrnu na americkém území. První baťovky začali místní šít 1. ledna 1940 v Belcampu ve státě Maryland. Přes Atlantik se Baťovi ale povedlo přenést i vstřícnou atmosféru, která panovala i doma ve Zlíně. Skoro sedm stovek zaměstnanců mělo k dispozici moderní bydlení disponující na svou dobu nadstandardními podmínkami a občanským vyžitím. Po Baťovi byla na znamení vděku pojmenována i jedna z hlavních ulic (Bata Boulevard).
USA formálně uznaly nově vzniklou Českou republiku. „Spojené státy se těší na plnohodnotné a vzájemně prospěšné vztahy s novým českým státem,“ uvedl 1. ledna 1993 Marlin Fitzwater, tehdejší mluvčí Bílého domu. V tento den se z amerického velvyslance v Československu Adriana Basory stal velvyslanec USA v samostatné České republice.
Svou pražskou misi zahájil předáním pověřovacích listin 3. ledna 1963 Outerbridge Horsey. Tento kariérní diplomat, jehož domovským státem byl District of Columbia, svou diplomatickou misi ukončil 1. srpna 1966.
Milovaný Bobby, zlotřilý „Džejár“, rančeři, intriky a ženy s mocnou foukanou a ještě mocnějšími manželi a milenci. To byl seriál Dallas a Česká televize nám ho poprvé představila 5. ledna 1992. Málokdo v Čechách viděl skutečnou Ameriku, ale každý s jistotou věděl, že minimálně v Dallasu to pěkně vře. Následovaly další americké seriály, ale ten první po pádu železné opony si zapamatoval každý, komu v té době bylo mezi pěti a devadesáti pěti lety.
Svou pražskou misi zahájil předáním pověřovacích listin 5. ledna 1949 Joseph E. Jacobs. Tento kariérní diplomat, jehož domovským státem byla Jižní Karolína, svou diplomatickou misi ukončil 12. října 1949.
V Evropě zuřila první světová válka a prezident Woodrow Wilson přišel s mírovým programem, který navrhoval nové uspořádání Evropy a otevřenou mezinárodní diplomacii. Představil ho 8. ledna 1918 pod názvem Čtrnáct bodů. Ačkoli idea Společnosti národů nenašla v USA podporu veřejnosti, pro Čechy a Slováky otevřela cestu k nezávislosti. Podle bodu č. 10 jsme patřili k národům, které měly po válce obdržet autonomní status.
Setkání s prezidenty ČR, Slovenska, Polska a Maďarska, procházka po Karlově mostě, řízek, tři plzeňská s Bohumilem Hrabalem a pak rychle do Reduty zahrát si oblíbenou píseň Sweet Valentine. Poněkud bohémský harmonogram pro osobu amerického prezidenta. Jenže jak lépe si užít společnost Václava Havla, který vás navíc obdaruje novým saxofonem? Neformálně laděné návštěvy Billa Clintona 11. a 12. ledna 1994 se jako překladatelka zúčastnila i Madeleine Albrightová. Tehdy ještě asi nikdo netušil, že se brzy stane první ženou v čele amerického ministerstva zahraničních věcí.
Společnost UPS, světový lídr v oblasti logistiky, operuje na českém trhu více než čtvrtstoletí. Až předloni ale dala zelenou přímým nákladním letům mezi Prahou a centrálou v Kolíně nad Rýnem. Tento krok měl posílit obchodní i kulturní vazby mezi Českem a USA a zároveň podpořit lokální firmy. Od 12. ledna 2016 tak denně mezi oběma metropolemi létá Boeing 757.
Svou pražskou misi zahájil předáním pověřovacích listin 13. ledna 2004 William J. Cabaniss. Podnikatel z Alabamy, jmenovaný prezidentem Georgem W. Bushem, ukončil svou diplomatickou misi 15. září 2006.
Bojovat s totalitou se dá s noblesou a kulturně. Doslova. Kulturní diplomacii totiž v dobách svého působení v Praze používali velvyslanec William Luers a jeho žena Wendy. Díky nim do Československa přijeli v letech 1983–86 umělci zvučných jmen – dramatik Edward Albee, spisovatel John Updike, malíř a grafik Frank Stella a umělec Larry Rivers, básník Galway Kinnell, spisovatel Kurt Vonnegut, ekonom John Kenneth Galbraith, diplomat George Kennan a jiní. Wendy W. Luersová pak v lednu 1990 založila 1990 Foundation for a Civil Society, aby pomohla rozvoji svobodné demokratické společnosti. Wendy W. Luersová byla první ženou a první cizinkou vyznamenanou cenou Gratias Agit Ministerstvem zahraničí ČR (1997).
1982
17. leden

České zlato v bezpečí

Podpis prezidenta Ronalda Reagana pod majetkoprávním vyrovnáním mezi tehdejší ČSSR a USA ze 17. ledna 1982 vrátil do Prahy 18,4 tuny zlata, které z Čech odvezli nacisti a na konci války zachránili spojenci. Zároveň umožnil Viktoru Petschkovi uplatnit pohledávku za dům postavený jeho otcem v Praze-Bubenči. Ten se po nacistické okupaci ČSR stal velitelstvím Wehrmachtu, po květnovém osvobození ho nakrátko obsadila Rudá armáda, v gesci ho pak mělo Ministerstvo národní obrany, které ho v září 1945 pronajímá americkému velvyslanci. Nakonec vilu kupují USA za 1,57 milionu dolarů. Vila funguje jako rezidence velvyslance Spojených států dodnes.
Brno není Praha, spíš Silicon Valley! Alespoň od 17. ledna 2007, kdy sérii amerických investic korunovala zpráva, že lídr trhu s open source softwarem Red Hat otevře nové vývojové centrum právě v Brně.
1990
20. leden

Frank Zappa v Praze

20. ledna se v Ruzyni tísnila v tlačenici spousta hudebních fanoušků. Důvodem byl přílet Franka Zappy, amerického svérázného umělce, který jako první americký muzikant navštívil svobodné Československo. Jeho osobnost i tvorba, čítající více než 60 desek, ovlivnila řadu českých muzikantů a sám Frank Zappa byl překvapený počtem fanoušků v Československu. Při své lednové návštěvě nehrál, chtěl vidět Prahu a prezidenta Václava Havla. Do Československa se vrátil v roce 1991 i s celou kapelou.
Český obchod má trvalé sídlo v Chicagu, Illinois. Má podobu neziskové vládní organizace, která tu je od ledna 2001. Czech Trade, jak zní její oficiální název, byla založena ministerstvem průmyslu a obchodu roku 1993 a slouží jako partner pro vyhledávání vhodných obchodních kontaktů a příležitostí i jako reprezentant českého průmyslu a obchodu. V současnosti zastupuje ČR prostřednictvím více než 50 kanceláří po celém světě.
Chladné lednové ráno na Malostranském náměstí rozehřála jedna sličná víla. Tedy - vlastně šlo o sirénu. Tuto mytickou postavu totiž najdete na logu společnosti Starbucks, která 22. ledna 2008 otevřela v Praze svou první českou pobočku. Šlo také o důležitý krok pro budoucí rozšíření zelených coffeehouseů do střední a východní Evropy.
Za druhé světové války projevovali podporu obětované zemi ve střední Evropě i Američané. A tak se ve světoznámé Carnegie Hall odehrál 24. ledna 1940 benefiční koncert pro Československo. Zazněla díla českých skladatelů – Smetany, Dvořáka, Janáčka a Martinů. To vše pod záštitou Amerických přátel Československa.
Chviličku po vzniku samostatné České republiky, konkrétně 26. ledna 1993, vzniká v Praze Americká obchodní komora. Tato nezisková nevládní organizace, která je členem mezinárodní sítě obchodních komor Spojených států, zastřešuje na 500 firem včetně gigantů typu Microsoft a IBM. Věnuje se hospodářské politice, investicím a obchodu a je zastáncem reformy bankrotu a průhledného zadávání veřejných zakázek.
Velká země láká velké mozky, zvláště pokud se doma usadí komunisté. A tak matematik Václav Hlavatý, narozený 27. 1. 1894 v Lounech, žil od roku 1948 v USA. Jeho geometrické práce podávají matematický aparát pro fyzikální problematiku Einsteinových výsledků v jednotné teorii pole. Napsal přes 150 vědeckých prací diferenciální a algebraické geometrie a z obecné teorie relativity. Byl spoluzakladatelem a prezidentem Československé společnosti pro vědy a umění v USA.
Svou pražskou misi zahájil předáním pověřovacích listin 28. ledna, 2011 Norman L. Eisen. Právník s československými kořeny jmenovaný prezidentem Barackem Obamou ukončil svou diplomatickou misi 12. srpna 2014.
O plánech československé vlády i jejích krocích ohledně první vlny znárodnění píše velvyslanec Steinhardt 30. ledna 1946 ministru zahraničních věcí Jamesi F. Byrnesovi. Podle tohoto shrnutí brala tehdejší vláda ohledy na ekonomické zájmy spojence, hodlala navázat hospodářskou spolupráci a doufala v porozumění vlády USA se zemí, která byla 7 let okupována a „že přispěje k řešení otázek spojených se znárodněním v duchu přátelského porozumění“.
USA byly cílem mnoha lidí, kteří se nechtěli nebo nedokázali smířit s komunistickou diktaturou v Československu. Jedním z nich byl plk. Pravomil Raichl, narozený 31. ledna 1921 ve Skůrech. Jeho životopis by zahanbil snad i Jamese Bonda. Nevěříte? V 18 letech se přidává ke vznikající československé armádě v zahraničí. Po 17 letech služby z ní odchází jako Hrdina SSSR a držitel dalších 13 válečných vyznamenání. Komunisty byl dvakrát odsouzen k trestu smrti, z vězení utekl a emigroval do USA. Stal se nositelem Řádu bílého lva.
Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.