O projektu

U příležitosti 100. výročí založení Československa si letos připomínáme i 100 let americko-českých vztahů. V roce 1918 se prezidentům Masarykovi a Wilsonovi podařilo přeměnit sen o svobodném státě Čechů a Slováků v realitu. Spojené státy a nově vzniklé svobodné Československo poté navázaly pevné spojenectví. Velvyslanectví USA v Praze chce připomenout významné okamžiky tohoto partnerství během celého roku 2018 v časové ose, kterou připravilo ve spolupráci s agenturou MARK/BBDO.

Mezi ty nejvýznamnější události americko-českých vztahů patří vyhlášení 14. bodů prezidenta Wilsona 9. ledna 1918, které otevřely cestu ke vzniku nezávislého Československa, a podepsání Pittsburské dohody 31. května 1918, schvalující spojení Čechů a Slováků v samostatném státě. Ve Spojených státech vznikl i další významný dokument, který umožnil vyhlášení samostatného Československa – Washingtonská deklarace z 18. října 1918, po níž následovalo navázání diplomatických vztahů s nově vzniklou československou republikou. Při formulování první československé Ústavy se pak prezident Masaryk inspiroval v USA. Vztahy mezi USA a Československem byly od začátku pevné i díky manželství prezidenta Masaryka s Američankou Charlotte Garrigue a jeho pobytům na Chicagské univerzitě v letech 1902 a 1907.

Významné události americko-českého století se budou na této časové ose objevovat postupně, proto sledujte naší stránku nebo hashtag #českoamerickéstoletí na sociálních sítích.

100 let americko-českých vztahů oslavíme také mnoha akcemi, které se budou konat v průběhu letošního roku. Jejich přehled najdete na stránkách Velvyslanectví USA v České republice.

Tyto stránky používají cookies za účelem lepšího komfortu jejich prohlížení. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.