Svobodná Evropa se dovolala do Československa
„Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa.“ To jsou slova, která se poprvé nesla éterem 1. května 1951, kdy Rádio svobodná Evropa (RFE – Radio Free Europe) zahájila vysílání z budovy v západoněmeckém Mnichově, a to právě v češtině. Rádio Svobodná Evropa bylo založeno rozhodnutím amerického Kongresu na počátku studené války, aby šířilo necenzurované informace k posluchačům za železnou oponou, a sehrálo významnou roli při pádu komunismu a vzestupu demokracie v postkomunistické Evropě.
Svobodná Evropa se lišila od ostatních zahraničních stanic rozsahem vysílání — denně vysílala mnohahodinový program v jednotlivých jazycích včetně češtiny. Prvním ředitelem českého oddělení RFE v letech 1951 až 1961 se stal Ferdinand Peroutka. V roce 1968 se stal ředitelem českého oddělení Jaroslav Pecháček a přijal novináře a publicisty, kteří po okupaci opustili Československo – byli mezi nimi Josef Jedlička, Lída Rakušanová, básník Ivan Diviš a písničkář Karel Kryl.
Stanice byla v nemilosti komunistických zemí, které její vysílání narušovaly tzv. rušičkami, a do roku 1989 došlo na její budovu k několika atentátům (ten nejničivější v roce 1981), únosům a jiným pokusům o zastrašení zaměstnanců i externích spolupracovníků. V roce 1995 ukončila Svobodná Evropa svoji činnost v Mnichově a přijala nabídku českého prezidenta Václava Havla na přesunutí budovy bývalého Federálního shromáždění. Česká redakce se připojila k Českému rozhlasu. Bývalé komunistické ústředí bylo domovem Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) přes 13 let, než se roku 2009 přestěhovalo do moderní, na objednávku postavené budovy v Praze 10, odkud vysílá ve 28 jazycích do 20 zemí.
Více: http://www.rozhlas.cz/svobodne/chcivedet/_zprava/strucny-vyvoj-radia-svobodna-evropa--854388
Zaujal Vás tento příbeh? Přihlašte se k odběru newsletteru, aby Vám neunikly další, které každý měsíc přidáváme.
Máte příběh, o který se chcete podělit?







